Android poradnik 2 – Przygotowanie Android Studio do pracy offline

androidpngW Android Studio wprowadzono nowy system budowania aplikacji oparty o Gradle (polecam bardzo ciekawy artykuł). Działa on bezproblemowo i bez żadnego dodatkowego konfigurowania pod warunkiem ciągłego dostępu do Internetu. Niestety zdarzają się momenty, w których musimy tworzyć aplikację a nie mamy dostępu do Internetu (np. podczas wykładu na auli z niedziałającym WiFi). Aby przygotować się na taką ewentualność należy zawczasu wykonać wymienione poniżej czynności.

Błędy w Android Studio w trybie offline

Zacznijmy od tego jakie błędy mogą się pojawić gdy tworzymy aplikację w Android Studio bez dostępu do Internetu:

  • „Failed to complete Gradle execution. Cause: Protocol family unavailable”

screen031

  • Error: A problem occured configuring root project 'ApplicationName’. Could not resolve all dependencies for configurationscreen035
  • „Failed to refresh Gradle project 'ApplicationName’ Unknown host 'repo1.maven.org’
    screen036

Błędy te są związane z brakiem możliwości pobrania pluginów do Gradla lub bibliotek zależnych (np. Android Support Library).

*Rozwiązanie – automatyczne utworzenie cache

W Gradle wprowadzono tryb offline. Podczas pracy w nim, Gradle nie będzie uzyskiwać dostępu do Internetu (np. żeby pobrać zależności). Jeśli żądane moduły nie znajdują się w pamięci podręcznej proces budowania nie powiedzie się. Aby wymusić ten tryb w Android Studio należy wykonać poniższe czynności mając dostęp do Internetu (najważniejsze moduły zostaną pobrane i zapisane w pamięci cache na dysku).

1. Utworzenie przykładowego projektu

Po uruchomieniu Android Studio wybieramy New Project… W przypadku gdy mamy już jakiś wcześniej utworzony projekt, wybieramy go i przechodzimy do następnego punktu.

screen024

 

W następnym oknie zostawiamy domyślnie zaznaczone opcje, dodatkowo zaznaczamy GridLayout, Fragment, AppCompat i przechodzimy dalej.

 

2. Włączamy tryb offline

Aby tryb offline był dostępny dla Twojego projektu za każdym razem musisz go uruchomić przechodząc do ustawień File->Settings…

screen032

i w zakładce Gradle zaznaczając  Offline workscreen033

Klikamy OK i następnie Build->Rebuild Project aby Android Studio zbudował aplikację (pobrał i zachował w cache wymagane moduły):
screen034

 

3. Koniec

Możemy teraz wyłączyć dostęp do Internetu, stworzyć nowy projekt (lub wprowadzić zmiany w obecnym) i spróbować zbudować aplikację. Cały proces powinien udać się teraz bez dostępu do Internetu.

Na koniec możemy usunąć stworzony tymczasowo nowy projekt. Od tego momentu cache systemu Gradle będzie dostępne dla wszystkich (nowych i istniejących) projektów.

**Rozwiązanie – Ręczne utworzenie cache (zaawansowane)

Rozwiązanie dla zaawansowanych, nietestowane. Jeśli nie wiesz o co chodzi - nie czytaj.
Jeśli przyjdzie nam pracować bez dostępu do Internetu bez wcześniej przygotowanego Android Studio rozwiązaniem może być skopiowanie katalogu cache z komputera na którym ten proces został wykonany (lub pobierając tę paczkę – Plik->Zapisz) i wrzuceniem go do naszego folderu cache systemu Gradle. Pamiętaj aby wyłączyć Android Studio przed modyfikacją cache.
Pamięć podręczna Gradle w systemie Windows znajduje sie w (analogicznie dla pozostałych systemów) C:\Użytkownicy\NAZWA_UYTKOWNIKA\.gradle\caches:
screen041

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *